[ad_1]

پیوند_انتخابی
[서울=뉴시스]حکم بدوی دیوان بین المللی دادگستری. 2021.02.04

[서울=뉴시스] گزارشگر جوو لی = دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) در اختلاف بین دو کشور بر سر از سرگیری تحریم های آمریکا علیه ایران به نفع ایران رای داد. شورای وزیران عملاً به اتفاق آرا دستی به ایران دراز كرد كه شورای وزیران صلاحیت رسیدگی به رفع لغو تحریم های آمریكا علیه ایران را دارد.

در سوم ، طبق وب سایت ICJ ، آسوشیتدپرس و ایرنا دولتی ایران ، ICJ اعتراض به صلاحیت ایالات متحده در آن روز را رد کرد. از آنجا که شورای وزیران صلاحیت خود را به رسمیت شناخته است ، انتظار می رود که وارد روند رسیدگی شود. ممکن است سالها طول بکشد تا تصمیم نهایی گرفته شود.

هنگامی که دونالد ترامپ توافق هسته ای ایران (JCPOA ، یک برنامه اقدام مشترک جامع) را نقض کرد و تحریم ها را دوباره به کار برد ، ایران در برابر شورای وزیران در سال 2018 شکایت کرده است.

دولت ترامپ تحریم ها علیه ایران را در سال 1955 ، قبل از انقلاب اسلامی ، در معاهده دوستی ، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی ایالات متحده و ایران (قرارداد قرارداد ، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی) ، که توسط ایالات متحده امریکا از طریق ایالات متحده امضا شده بود ، بازگرداند. 1955 به این دلیل که نقض ضمانت تجارت و سرمایه گذاری بین افراد و شرکت ها است.

ایران اصرار داشت که شورای وزیران جلسه استماع مربوط را آغاز کند ، زیرا شورای وزیران را به عنوان یک روش حل اختلاف در صورت اختلافات مربوط به تفسیر و کاربرد که با تلاش های دیپلماتیک بین دو کشور حل نمی شود ، پیش بینی می کند.

اما دولت ترامپ اعتراض کرده است که شورای وزیران صلاحیتی ندارد. در جلسه دادرسی در آگوست سال گذشته ، ایالات متحده خواستار رد درخواست تجدید نظر ایران شد.

اختلاف بین دو طرف توسط JCPOA ایجاد شده است و نه توسط این معاهده ، زیرا JCPOA صرفاً یک توافق نامه سیاسی چند جانبه است که از نظر قانونی لازم الاجرا نیست و صلاحیت صلاحیت در صورت بروز اختلاف را پیش بینی نمی کند.

وی همچنین استدلال کرد که این پیمان روابط اقتصادی بین ایالات متحده و ایران را کنترل می کند و نمی تواند برای بازگرداندن تحریم های آمریکا علیه ایران اعمال شود که در مورد کشورهای سوم یا کشورهای ثالث اعمال می شود. وی همچنین گفت كه فرجام خواهی ایران باید رد شود ، زیرا این امر در مورد حل اختلافات مربوط به تفسیر و كاربرد توافق نیست.

ایران با این اختلاف روبرو شده است که درست است که تحریم های آمریکا علیه ایران در مورد کشورهای ثالث اعمال می شود ، اما می تواند از ICJ شکایت کند زیرا این امر به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر ایرانیان و مشاغل تأثیر می گذارد.

در اکتبر 2018 ، ایران تصمیم مقدماتی شورای وزیران را برای لغو محدودیت های تجارت محصولات بشردوستانه ، مواد غذایی ، دارویی و هواپیمایی کشوری داشت. ایالات متحده با عدم پیروی از تصمیم مقدماتی و فسخ رسمی این پیمان به آن واکنش نشان داد.

ایران در اظهارات خود از “دومین پیروزی مشروع” ستایش کرده است ، از جمله محمد جبار ظریف وزیر امور خارجه و سعید حتیوجاده سخنگوی وزارت امور خارجه. وی همچنین از ایالات متحده خواست تصمیم شورای وزیران را بپذیرد.

از طرف دیگر وزارت امور خارجه آمریکا گفت: “ما از اینكه شورای وزیران درخواست ما را قبول نمی كند ناامید شده ایم. این یك تصمیم اولیه است و نه تصمیم نهایی. ما در گام بعدی درخواست ایران را رد خواهیم كرد.” تصمیمات و احکام شورای وزیران از نظر قانونی لازم الاجرا است ، اما قابل اجرا نیست. در گذشته ، ایالات متحده با تصمیم شورای وزیران مخالفت کرده است.

◎ هم اندیشی مطبوعات Newsis [email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.