[ad_1]

رئیس جمهور روحانی “ترامپ پایان یافت … توافق هسته ای ایران زنده ماند”
بایدن پیشنهاد بازگرداندن توافق هسته ای ایران را که توسط ترامپ تخریب شده است ، داده است

پیوند_انتخابی
[워싱턴=AP/뉴시스]جو بایدن ، چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده ، سخنرانی مراسم تحلیف خود را در روز 20 ام (به وقت محلی) در کاپیتول اعلام کرد. 2021.01.21.

[런던=뉴시스] گزارشگر G-Lee Lee = ایران گفت رئیس جمهور پیشین آمریكا دونالد ترامپ در سطل آشغال انداخته شد و اصرار داشت كه رئیس جمهور جدید آمریكا جو بایدن باید اشتباهات گذشته را جبران كند.

به گزارش ایرنا و تسنیم نیوز ، حسن روحانی رئیس جمهور ایران در جلسه هیئت دولت در 20 ام (به وقت محلی) گفت: “زندگی سیاسی ترامپ رئیس جمهور سابق گذشته است ، اما برجام (توافق هسته ای برای ایران و برنامه جامع اقدام مشترک) حتی در تلاش برای نابودی کشتی های جامد ایالات متحده. “من هنوز زنده ام.”

رئیس جمهور روحانی گفت: “ماموریت ترامپ ، پر از جنایات و رفتارهای ناشایست ، به پایان رسیده است” و از دولت بایدن خواست اشتباهاتی را که رئیس جمهور ترامپ طی چهار سال گذشته مرتکب شده است ، جبران کند.

وی گفت: “اگر دولت جدید آمریكا مجدداً از قانون اطاعت كند ، پاسخ ما مثبت خواهد بود”. “اگر صحت عملکرد خود را ثابت کنیم ، به تمام قول های خود عمل خواهیم کرد.”

رئیس جمهور روحانی گفت که ایالات متحده برای بازگرداندن بی اعتمادی بین المللی ناشی از انزوای سیاسی رئیس جمهور سابق ترامپ ، زمان بر است.

آن روز جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در توییتر خطاب به رئیس جمهور ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا گفت: “ترامپ ، پمپئو و همکارانش به طور خجالت آور به سطل آشغال رانده شده اند.”

وی گفت که خسارت ناشی از ترور دولت ترامپ توسط فرمانده سپاه پاسداران ایران ، گوسم سلیمانی و تحریم های اقتصادی ایران را به خاطر می آورد. “افراد جدید در واشنگتن احتمالاً چیزی یاد گرفته اند.”

رئیس جمهور بایدن پیشنهاد کرده است که دولت ترامپ به توافق هسته ای ایران که یک جانبه از آن خارج شد برگردد و دوباره با ایران گفتگو کند.

دولت سابق آمریكا ، جایی كه رئیس جمهور بایدن معاون رئیس جمهور بود ، در صف اول توافقنامه JCPOA سال 2015 امضا شده توسط جامعه بین المللی بوده است. در آن زمان ، ایران قول داد در ازای کاهش تحریم های غرب ، فعالیت های هسته ای خود را محدود کند.

دولت ترامپ در سال 2018 از برجام خارج شد و تحریم های شدید ایران را بازگرداند. بر این اساس ، ایران همچنین اقدامی را برای شروع مجدد برنامه هسته ای خود نشان می دهد.

◎ هم اندیشی مطبوعات Newsis [email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *