[ad_1]

پیوند_انتخابی
[AP/뉴시스] زندانیان طالبان در تاریخ 26 مه سال گذشته 2021.01.01 از زندان بگرام در فاروان ، افغانستان آزاد شدند

[서울=뉴시스] خبرنگار لی جائه وو = مذاکرات صلح در افغانستان به یک پیچ و خم تبدیل می شود.

دولت و شورشیان مسلح طالبان با دستور کار نهایی گفتگوهای صلح داخلی درگیر یک جنگ عصبی هستند. طالبان اشرف غنی رئیس جمهور را مانعی برای گفتگوهای صلح دانستند و وی گفت که اگر طالبان خشونت را متوقف کنند ، او آماده مذاکره در مورد هر مسئله است.

دولت ایالات متحده ، جو بایدن ، میانجی در مذاکرات داخلی ، نیز در حال بررسی برنامه های خروج از افغانستان است. دولت ترامپ قول خروج کامل از افغانستان را قبل از ماه مه داده است ، به شرطی مانند کاهش خشونت طالبان در توافق صلح قبلی با طالبان. دولت بایدن با موضع گیری منفی در مورد خروج کامل طالبان به دلیل عدم تحقق وعده های خود واکنش نشان داد.

در روز سی و یکم (به وقت محلی) ، طبق گفته رسانه های انگلیسی انگلیسی Tolonews و دیگران ، وحید عمر ، دستیار استراتژی عمومی رئیس جمهور گانی در طول روز گفت: “اگر طالبان اعلام کند که آماده پایان دادن به آتش بس هستند تا دیگر باعث خونریزی نشود. در افغانستان ، ما بلافاصله پشت میز مذاکره خواهیم نشست. من آماده بحث در مورد همه چیز هستم. ”

با این حال ، وی انتقاد کرد که “دولت گام های مهمی برای صلح برداشته است ، اما طالبان به هیچ قولی وفا نکرده اند.”

رئیس جمهور غنی این استدلال را که باید استعفا کند و یک دولت انتقالی برای توافق صلح داخلی با طالبان تشکیل دهد ، رد کرد و گفت: “من باید مردم را توانمند کنم. انجمن در تاریخ 29 از ماه گذشته.

وی گفت: “من مانعی نخواهم بود” ، اما تأكید كرد كه انتخابات تنها راه انتقال قدرت است. وی در مورد بررسی دولت درباره خروج نیروهای آمریكایی توسط بایدن از افغانستان ، گفت: “باید یك دستگاه قوی وجود داشته باشد كه صحت عمل به وعده های طالبان را تأیید كند.”

جان کربی سخنگوی پنتاگون ماه گذشته در اولین کنفرانس خبری خود گفت: “دولت بایدن قول نخواهد داد تا ماه مه همه نیروهای آمریکایی را از افغانستان بیرون بکشد.” این به این دلیل است که طالبان تروریسم را کنار گذاشته و نتوانسته اند به وعده های خود مبنی بر جلوگیری از حمله به نیروهای افغان عمل کنند.

تونی بلینکلن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده ، در همان روز در گفتگو با رئیس جمهور غنی ، قول حمایت قوی دیپلماتیک از روند صلح ، با تمرکز قوی بر آتش بس دائمی و جامع را داد. وی در جلسه دادرسی کارمندان اظهار امیدواری کرد که ایالات متحده عقب نشینی کند ، اما همچنین نگران است که در صورت خروج ایالات متحده از حقوق بشر و زنان در افغانستان دوباره نقض شود.

در همین حال ، در یک کنفرانس خبری در مسکو ، روسیه در 29 همان ماه ، عباس استانیکزی ، معاون رئیس تیم مذاکره کننده صلح طالبان ، رئیس جمهور غنی را به لابی گری در آمریکا و ناتو برای گسترش رژیم متهم کرد. وی انتقاد کرد: “تنها مانع روند صلح.”

وی همچنین برخلاف طالبان ، هیئت دولت را از غنا آزاد کرد که این کشور قدرت کامل برای مذاکره را ندارد. وی همچنین صدای خود را بلند کرد و گفت: “تا زمانی که نیروهای سازمان ملل (از جمله سربازان آمریکایی) در افغانستان باقی بمانند ، ما نباید انتظار داشته باشیم که طالبان خلع سلاح شوند.”

محمد نعیم ، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه ، به نقل از بیانیه وزارت دفاع گفت: “ما تمام مفاد پیمان صلح را صادقانه اجرا می کنیم.” اجرای توافقنامه صلح تنها راه حل آنچه که من نیاز دارم است انجام دهد. ”

طالبان در سی و یکمین روز از ایران بازدید کردند و پشتیبانی خود را آغاز کردند. ایران از هیئت طالبان خواسته است تا یک دولت واحد تشکیل دهند که در آن همه جناح ها و ملت ها در یک قانون شرکت کنند.

◎ هم اندیشی مطبوعات Newsis [email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *