[ad_1]

تغییر رژیم راتاس پس از رسوایی فساد

پیوند_انتخابی
[탈린(에스토니아)=AP/뉴시스]عکس منبع از 26 فوریه 2019 توسط کایا کالاس (43) ، نماینده حزب اصلاحات از حزب مخالف راست میانه ، بزرگترین حزب سیاسی در استونی. دو حزب اصلی سیاسی استونی توافق کرده اند که دولت جدیدی را به رهبری نخست وزیر زن برای اولین بار در تاریخ استونی به جای کابینه سابق تشکیل دهند که در اوایل ماه جاری در یک رسوایی فساد سقوط کرد. 2021.1.25

[탈린(에스토니아)=AP/뉴시스]خبرنگار یو سه جین = در بیست و چهارم (به وقت محلی) در اوایل این ماه ، دو حزب سیاسی بزرگ در استونی توافق کردند که برای جایگزینی کابینه سابق سقوط کرده دولت جدیدی را به رهبری نخست وزیر زن برای اولین بار در تاریخ استونی تشکیل دهند. به یک رسوایی فساد

حزب اصلاحات مخالف راست میانه و حزب چپ میانه توافق کرده اند که ائتلافی جدید با رئیس اصلاحات کایا کالاس به عنوان نخست وزیر تشکیل دهند.

دو حزب تصمیم گرفته اند هر كدام 7 وزیر را در یك كابینه 15 نفره از جمله نخست وزیر كالاس اشغال كنند. ائتلاف حاکم آنها 101 کرسی و اکثریت کرسی های پارلمان را در اختیار دارد.

در بیانیه مشترک ، حزب اصلاحات و حزب مرکزی گفتند: “ما دولتی را تشکیل خواهیم داد که به طور موثری با عفونت ویروس کرونا (کرونا 19) مقابله کند ، استونی را آینده نگر نگه دارد و همه مناطق را توسعه دهد.”

انتظار می رود رئیس جمهور کرستی کالیولیده طی چند روز کالاس را منصوب کند. در اوایل ماه جاری ، وی گفت که مقابله با وضعیت رو به وخامت کرونا 19 در استونی و آشفتگی اقتصادی ناشی از آن باید یک کار فوری برای دولت جدید باشد.

رئیس جمهور کالجولیده ، که در سال 2016 به عنوان اولین زن رئیس دولت در استونی روی کار آمد ، تشکیل دولت را به کارلاس ، رهبر حزب اصلاحات تجاری سپرد. حزب اصلاحات در انتخابات عمومی مارس 2019 پیروز شد ، اما نتوانست ائتلاف کند ، اگرچه بزرگترین حزب بود زیرا اکثریت کرسی ها را به دست نیاورد.

با تصویب پارلمان ، کالاس 43 ساله اولین نخست وزیر زن در تاریخ استونی با 1.3 میلیون نفر جمعیت بود که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در 1991 به استقلال رسید.

وی وکیل و نماینده سابق پارلمان اروپا است ، وی دختر یکی از بنیانگذاران حزب اصلاحات ، نخست وزیر سابق و کمیسر سابق اتحادیه اروپا سییم کالاس است.

کایا کالاس در سال 2018 رئیس حزب اصلاحات شد و برای اولین بار یک زن رهبر حزب بود.

سایر سمتهای اصلی احتمالاً توسط زنان در اولین کابینه وی منصوب می شود ، از جمله کیت پنتوس-روشیمانوس از اصلاحات به عنوان وزیر دارایی و اوا-ماریا لیمتس به عنوان وزیر خارجه.

یوری لاتاس ، عضو سابق کابینه ، به دلیل رسوایی رئیس اجرایی مهم حزب مرکزی متهم به دریافت کمک های خصوصی به حزب در رابطه با توسعه املاک و مستغلات در تالین ، پایتخت ، در روز سیزدهم استعفا داد. دولت لاتاس ، که در آوریل 2019 روی کار آمد ، با آغاز پیوستن حزب پوپولیست EKRE ، یک حزب ملی گرای ، ضد مهاجر و اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) ، به عضویت این ائتلاف متزلزل شده است.

در همین حال ، لاتاس که از نوامبر 2016 نخست وزیر است ، ممکن است عضوی از کابینه جدید نباشد ، اما رسانه های محلی گزارش دادند که وی می تواند در ماه مارس رئیس شورای ملی شود.

استونی از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

◎ اخبار هم اندیشی مطبوعات نیوز [email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.