[ad_1]

نیویورک تایمز همچنین گزارش می دهد که ایالات متحده مجبور است با شرکای مشکل دار مانند پاکستان برخورد کند ، که توانایی بی نظیر آنها در بازی در هر دو طرف جنگ چندین نسل از رهبران آمریکایی را ناراحت کرده است.

یک مقام ارشد اطلاعاتی اذعان کرد که چالش های پیش روی سیا در افغانستان وجود دارد ، اما این سازمان از صفر شروع نمی کند و مدتها پیش سقوط دولت افغانستان و پیروزی طالبان را پیش بینی کرده بود و حداقل در ماه ژوئیه هشدار داد. بیش از حد انتظار

در روزهای پس از حملات 11 سپتامبر ، ماموران سیا اولین کسانی بودند که با شبه نظامیان افغان ملاقات کردند.

این سازمان شبکه بزرگی از مخبران را تشکیل داد که با نمایندگان این سازمان در افغانستان ملاقات کردند و اطلاعات آنها برای انجام حملات هواپیماهای بدون سرنشین علیه تروریست ها مورد استفاده قرار گرفت. این آژانس همچنین از استفاده القاعده از افغانستان به عنوان پایگاه حملات وسیع به ایالات متحده مانند حملات 11 سپتامبر جلوگیری کرد. اما آن دوره هم برای سازمان و هم برای شهرت آن هزینه داشت و دست کم 19 کارمند آن در افغانستان کشته شدند.

با پیشرفت جنگ در افغانستان ، مقامات ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی متوجه شدند که جنگ به پایان رسیده است. یکی از آنها گرگ ووگل ، مقام ارشد سابق این سازمان است که حامد کرزی را در سال 2001 به این کشور همراهی کرد و دوبار پایگاه بزرگ سیا در کابل را در سالهای بعد مدیریت کرد. ووگ به همکاران خود گفت که اولین بار که او به افغانستان رفت ، ایالات متحده در جنگ پیروز شد. اما بار دوم نبرد مساوی بود. وی گفت ایالات متحده برای سومین بار در جنگ شکست می خورد.

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی ، در روزهای اخیر ، در جریان خروج آشفته از افغانستان ، سیا در ماموریت های مخفی نجات شرکت داشته است.

این مقام ارشد اطلاعاتی که از افشای نامش خودداری کرد ، گفت که این سازمان انتظار دارد ماموریت خود در افغانستان “بیشتر متمرکز” بر ردیابی توسعه گروه های تروریستی مصمم برای حمله به ایالات متحده باشد.

بر اساس این گزارش ، عملیات مخفیانه ایالات متحده در افغانستان می تواند توسط ماموران سیا یا سربازان عملیات ویژه ارتش انجام شود که تحت عنوان موسوم به. “عنوان 50” – مشابه زمانی که سربازان حکیم متعلق به اسامه بن لادن بودند که در پاکستان توسط نیروی دریایی آمریکا در ماموریتی تحت رهبری یک سازمان جاسوسی کشته شد. پس از حملات 11 سپتامبر ، زمان هایی که سیا تحت کنترل ارتش قرار گرفت ، با محو شدن خطوط تقسیم بین سربازان و جاسوسان ، بیشتر شد.

کاهش کارکنان سیا آزمایش های خاص خود را دارد ، از جمله رفع آسیب به شبکه های منابع سیا به دلیل خروج ناگهانی از افغانستان. به گفته مقامات سابق دولتی ، از سرگیری عملیات اطلاعاتی آمریکا تا حدی بستگی به استراق سمع و تا حدی ایجاد شبکه های جدید منابع انسانی دارد ، این بار از راه دور. مقامات آمریکایی پیش بینی می کنند که مخالفان طالبان افغان به احتمال زیاد به عنوان مأمورانی به دنبال کمک و اطلاعات از ایالات متحده ظاهر می شوند.

همچنین ، بدون حضور گسترده ارتش آمریکا در افغانستان ، هرگونه حمله هواپیماهای بدون سرنشین علیه یک هدف داعش یا القاعده در آنجا اجبار می شود و اکنون از خلیج فارس مستقر می شود. چنین پروازهای طولانی مدت زمان لازم برای هواپیماها را برای شکار اهداف کاهش می دهد و خطر خطاها و از دست دادن اهداف را افزایش می دهد. یا برای استفاده در این عملیات به ناوگان بزرگ و گران قیمت پهپادها نیاز دارند.

وزارت امور خارجه هنوز قادر به دسترسی به پایگاه هایی در کشورهای آسیای میانه که زمانی متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق بود ، نیست و مشخص نیست که آیا این اتفاق می افتد یا خیر. روسیه به صراحت با هرگونه حضور آمریکا در آسیای مرکزی مخالفت کرده است. این کشورهای شوروی سابق گاهی اوقات تلاش می کنند تا نفوذ مسکو را با توافق با آمریکایی ها آشتی دهند ، اما کنترل روسیه بسیار بیشتر از 20 سال پیش است که ایالات متحده در اوایل جنگ در پایگاه های تاجیکستان ، ازبکستان و قرقیزستان دسترسی پیدا کرد. افغانستان … ، داشت ، اعمال می شود.

موضوع افغانستان در جلسات تایید برنز در ماه فوریه مورد توجه چندانی قرار نگرفت. بیشتر سوالات دموکرات ها و جمهوری خواهان بر برنامه های دولت بایدن و اختصاص منابع اطلاعاتی به چالش چین متمرکز بود ، که برنز گفت که این یک اولویت اصلی است.

مقامات ارشد آمریکایی گفته اند که اولویت تمرکز بر رقابت ابرقدرت ها با چین و روسیه تغییر نکرده است و اگرچه افغانستان یک فوریت جدید دارد ، اما نهادهای اطلاعاتی آمریکا می توانند چندین اولویت را همزمان مدیریت کنند.

اما تاریخ نشان می دهد که چند وظیفه ای می تواند دشوار باشد و هزینه هایی از نظر فرصت ها وجود دارد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *