[ad_1]

بعلاوه ، اگر کمیسیون درخواست کند ، WTO آن را جدی به چالش می کشد

پیوند_انتخابی
[홍콩=AP/뉴시스] کشتی از بندر هنگ کنگ در تاریخ 28 مه (به وقت محلی) حرکت می کند. 2021.01.26.

[서울=뉴시스] گزارشگر نیلی نارا = در مقابل درخواست ایالات متحده برای برچسب گذاری صادرات هنگ کنگ به عنوان “ساخت چین” واکنش نشان داده شده است. هنگ کنگ قادر است با سازمان تجارت جهانی (WTO) به این موضوع رسیدگی کند.

براساس گزارشی از هنگ کنگ South China Morning Post (SCMP) ، به نقل از منابع در تاریخ 26 (به وقت محلی) ، هنگ کنگ خواستار ایجاد کمیته ای در این باره در جلسه DSB که در 25 ژوئن در ژنو ، سوئیس برگزار شد ، شد. نصب پنل روشی برای تأسیس دادگاهی است که مسئول حل اختلاف است.

در تاریخ 30 اکتبر سال گذشته ، WTO شکایتی علیه ایالات متحده تشکیل داد و خواستار رایزنی های دو جانبه شد ، اما وقتی توافق صورت نگرفت ، این نتیجه حاصل شد.

در این جلسه ، هیئت آمریکایی درخواست نصب پنل را رد کرد و گفت که دولت جو بایدن تازه شروع شده است. رئیس جمهور بایدن در تاریخ 20 ام کار خود را آغاز کرد.

هنگ کنگ پاسخ داد که نتیجه گرفته است که حتی با توجه به اوضاع سیاسی در ایالات متحده ، یک پنل باید نصب شود.

در این نشست ، هیئت هنگ کنگ در جلسه اظهار داشت که “این به وضوح تبعیض آمیز است. هنگ کنگ یک قلمرو گمرکی جداگانه (از چین) است و از عضویت در WTO با حقوق چشم پوشی کرده است.”

علاوه بر این ، وی گفت: “این كار شركت های هنگ كنگی را بی دلیل بار می آورد و مصرف كنندگان را گیج می كند” و گفت: “این باعث خراب شدن مارك هنگ كونگ شده است.”

در نتیجه ، تحلیل شده است که روند چالش WTO می تواند به طور جدی آغاز شود.

طبق مقررات WTO ، حتی اگر کشور دیگر آن را رد کند ، هنگامی که طرف شاکی برای بار دوم درخواست می کند ، یک پنل نصب می شود. تنها موارد استثنا زمانی است که کشورهای عضو آن را به اتفاق آرا رد کنند. اگر هنگ کنگ درخواست نصب پنل دیگری را داشته باشد ، هیچ راهی برای وتو برای ایالات متحده وجود ندارد.

به گفته کارشناسان ، تعجب آور است که هنگ کنگ کمتر از یک هفته پس از روی کار آمدن رئیس جمهور بایدن ، بحث برچسب زدن به کشور مبدأ را آغاز کرد.

برایان مرکوریو ، استاد حقوق تجارت در دانشگاه چینی هنگ کنگ ، گفت: “من کاملا از هوا متعجب شدم. فکر می کردم هنگ کنگ به نفع دولت بایدن است ، اما این مخالف است.”

در ژوئیه سال گذشته ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، حکمی اجرایی را برای سلب موقعیت ویژه هنگ کنگ امضا کرد. این در پاسخ به اجرای قانون امنیت هنگ کنگ توسط چین بود که تروریسم در هنگ کنگ و توافق محرمانه با قدرت های خارجی را مجازات می کند.

در آگوست سال گذشته ، گمرک و حفاظت مرزهای ایالات متحده (CBP) خواستار ورود کالاهای ساخته شده در هنگ کنگ به عنوان “ساخت چین” برای ورود به بندر شد. این اقدام در نوامبر همان سال لازم الاجرا شد.

برخی از ناظران می گویند اقدام برای تغییر برچسب زدن به کشور مبدا فقط اقدامی نمادین با هدف سرزمین اصلی چین است. هنگ کنگ به جای تمرکز بر صادرات خود ، به عنوان دروازه ای از و از سرزمین اصلی چین ، بر اساس یک پایگاه تدارکاتی محکم عمل می کند.

تا سال 2019 ، ایالات متحده 470 میلیون دلار محصولات ساخته شده در هنگ کنگ (حدود 520 میلیارد دلار درآمد) وارد می کند. ایالات متحده 0.1٪ از کل صادرات هنگ کنگ را تشکیل می دهد که بیشتر آن به چین صادر می شود.

با این حال ، بسیاری از سازمان های تولیدی و اتاق های بازرگانی در هنگ کنگ با برچسب زدن به عنوان “ساخته شده در چین” مخالفت می کنند و می گویند اعتبار و نام تجاری این محصول در حال لکه دار شدن است.

◎ هم اندیشی مطبوعات نیوز نیوز@newsis.com

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *