[ad_1]

صداهای اتومبیل شهر یانگون و گلدان های مقاومت در برابر ضربه شهروندان
ساعت 8 عصر روز 2 ، صدای هشدار دهنده “ضد کودتا”

پیوند_انتخابی
[서울=뉴시스]مین اونگ هلاینگ ، فرمانده کل ارتش میانمار (عکس = صفحه اصلی دستگیر شده فرمانده کل ارتش میانمار) 2021.02.03

[양곤( 미얀마)= AP/뉴시스] خبرنگار چا می ری: اولین تظاهرات عمومی در یانگون ، بزرگترین شهر میانمار ، در شب دوم (به وقت محلی) برای مخالفت با کودتای نظامی روز قبل برگزار شد. برخی از شهروندان با به صدا درآوردن بوق در زمان تعیین شده مخالفت خود را با کودتا اعلام کردند و برخی نیز قابلمه و قابلمه را زدند.

در ابتدا این برنامه ریزی شده بود که فقط در چند دقیقه و در برخی مناطق مرکز یانگون به طور غیر منتظره ای انجام شود. با این حال ، به نشانه مقاومت گسترده ای که بیش از 15 دقیقه طول کشید ، گسترش یافت.

در میان جمعیت صداهایی وجود داشت که شعارهایی در مورد سلامتی آنگ سان سوچی می دادند یا خواستار آزادی وی بودند.

یکی از معترضین گفت: “در فرهنگ میانمار ، زدن طبل به معنای بیرون راندن شیاطین است.” او نام خود را نداد و گفت که می ترسد مجازات شود.

در این روز ، چندین سازمان دموکراتیک از مردم خواستند که مخالفت خود را با کودتا در ساعت 8 شب اعلام کنند.

سو کی ، سیاستمدار ارشد و رهبر اتحاد مردم دموکراتیک خلق (NLD) ، وینتن همچنین خواستار مقاومت در برابر کودتا از طریق جنبش نافرمانی مدنی شد.

او پیامی را از یک دفتر کوچک حزب برای مردم صادر کرد ، جایی که صدها قانونگذار منتخب در انتخابات عمومی نوامبر و جمع آوری آنها در نپیدو ، پایتخت ، توسط نیروهای کودتاگر اول برکنار نشده بود.

وی گفت: “نفرین کودتای نظامی ریشه عمیقی در این کشور دارد. به همین دلیل کشور ما هنوز از فقر رهایی پیدا نکرده است. من وقتی به آینده مردم و همه مردم فکر می کنم واقعاً ناراحت و مریض هستم.” زندانی سیاسی زمان

وی با اشاره به ارسال پیام سوجی در فیس بوک در تاریخ 1 ، گفت: “همه رأی دهندگانی که در انتخابات عمومی 2020 از ما حمایت کردند باید دستورالعمل های سوجی را دنبال کرده و یک حرکت نافرمانی مدنی را آغاز کنند.”

ارتش آزاد كردن صدها قانونگذار را آغاز كرده است كه روز گذشته دستگير و در ساختمان دوم حبس شدند. سخنگوی کی تو دانگ گفت ، در همان زمان ، آنها به همه گفتند که به خانه بروید.

وی گفت که وضعیت سلامتی خانم سوچی خوب است و برای مدتی در مکانی جداگانه که اکنون در آن نگهداری می شود ، باقی خواهد ماند ، اما صحت سخنان وی تأیید نشده است.

کودتا هنگامی رخ داد که اعضای جدید پارلمان به دفتر آمدند تا اولین جلسه پارلمان خود را در پایتخت برگزار کنند. ارتش تأکید کرد که عقب نشینی ضروری است زیرا دولت برخلاف ادعاهای بی اساس آنها مبنی بر اینکه انتخابات نوامبر با پیروزی حزب آنگ سان سوچی یک انتخابات تقلبی بود ، به درستی عمل نمی کند.

ارتش می گوید همتایان آن طبق قانون اساسی فعلی قانونی هستند ، اما کودتای آنها خشم و انتقاد گسترده ای را در سراسر جهان برانگیخته است.

این کودتا بیش از 10 سال است که در مورد اصلاحات دموکراتیک در میانمار صحبت می کند ، اما در واقع نشان می دهد که ژنرال های نظامی تا چه اندازه بر دنیای واقعی تسلط دارند. در واقع ، کشورهای غربی مشتاقانه از دموکراتیزه شدن میانمار استقبال کرده و انواع تحریم هایی را که مدتهاست در دوران دیکتاتوری نظامی بر علیه میانمار اعمال شده است ، لغو کرده اند.

به طور خاص ، این کودتا در پس زمینه گسترش سریع عفونت کرونا 19 اتفاق افتاد. در میانمار ، تا دوم ، 14300 مورد تجمعی تأیید شده و 3100 مرگ وجود داشت. درست در زمان دریافت اولین زایمان واکسن از هند.

وینتین با انتقاد از فرمانده مین اونگ هلاینگ و سایر ژنرال های نظامی گفت: برای محافظت از جان مردم ، یک کودتا چه بزرگ خواهد بود.

وی گفت: “این واقعا دیوانه است كه آنها این كار را كردند. و شجاعانه نیست. ویروس corona19 هنوز در حال گسترش است و مردم برای قرنطینه می جنگند و فقط قدرت و خواسته های فردی را در اولویت قرار می دهند.”

در نتیجه ، او می ترسد که واکسن کند شود ، اقتصاد سقوط کند و فشارهای اضافی و تحریم ها از خارج وارد شود.

کودتا در میانمار جامعه جهانی را نیز مورد آزمایش قرار داده است. جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا ، كودتای نظامی را محكوم كرد و آن را “حمله خشونت آمیز به دموكراتیزه كردن میانمار و تضعیف حاكمیت قانون” دانست.

سازمان ملل نیز جلسه دوم شورای امنیت را برگزار کرد ، اما هنوز اقدامی انجام نشده است.

حزب سوجی بیانیه ای را در تاریخ دوم منتشر کرد و خواستار پیروی ارتش از نتایج انتخابات عمومی و آزادی کلیه بازداشت شدگان شد. “تصرف قدرت دولت توسط فرمانده نظامی نقض قانون اساسی و غفلت از حاکمیت مردم است.”

◎ هم اندیشی مطبوعات نیوز [email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *