[ad_1]

طبق گزارش ها شفافشورای امنیت علاوه بر بازرسی های مداوم توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی در سوریه ، خواستار نظارت بر پیروی سوریه از “مراحل مورد نیاز هیئت آژانس انرژی هسته ای” شد.

به گفته روسیه ، تحویل کمک ها از طریق گذرگاه باب الحوی شش ماه تمدید شده است و این ماموریت می تواند شش ماه دیگر تمدید شود.

پس از گفتگوهای سفرای ایالات متحده و روسیه در سازمان ملل ، 15 عضو شورای امنیت به اتفاق آرا موافقت كردند كه برای دو دوره شش ماهه كمك كنند.

آنها شرط تمدید دوره شش ماهه دوم را منوط به گزارش دبیرکل سازمان ملل در مورد نحوه کمک رسانی کردند. با این حال ، طبق گفته دیپلمات ها ، نیازی به رای گیری برای تمدید شش ماه دوم در تاریخ 10 ژانویه 2022 نیست.

ماموریت مأموریت سازمان ملل برای ارائه کمک مرزی به سوریه امروز شنبه پایان می یابد.

شورای امنیت برای اولین بار در سال 2014 در چهار گذرگاه مرزی عملیات کمک مرزی برای منطقه شمال غربی سوریه را تصویب کرد ، اما سال گذشته تعداد نقاط عبور مجاز برای ارسال کمک به یک گذرگاه مرزی به دلیل روسیه و چین کاهش یافت.

واکنش ها

واسیلی نبنتی ، نماینده روسیه در شورای امنیت ، گفت: گسترش سازوكار كمك به سوریه تصمیمی مشترك روسیه و ایالات متحده است.

وی رای گیری ایالات متحده و روسیه در حمایت از قطعنامه پیشنهادی را “لحظه ای تاریخی” برای حل بحران سوریه خواند و گفت: اعضای شورای امنیت در مورد نیاز به پاسخگویی به نیازهای اساسی مردم سوریه از طریق اقدامات بشردوستانه متحد هستند.

نبنزیا افزود: “ما امیدواریم که این سناریو نقطه عطفی برای سوریه ، خاورمیانه و در واقع برای کل جهان باشد.”

لیندا توماس گرینفیلد ، نماینده دائمی ایالات متحده در سازمان ملل گفت: “مهم است كه ایالات متحده و روسیه توانسته اند در مورد یك طرح ابتكار بشردوستانه كه منافع مردم سوریه را تأمین می كند به توافق برسند.” این نشان می دهد برای دستیابی به اهداف مشترک می توان با روسیه همکاری دیپلماتیک کرد. این یک هدف مشترک بود و ما توانستیم در مورد آن به توافق برسیم.

وی بر اهمیت دستیابی به توافق با روسیه در شورای امنیت درباره انتقال کمک های بشردوستانه به سوریه تأکید کرد و ابراز امیدواری کرد که کار مشترک بین دو کشور ادامه یابد.

وی افزود: “من امیدوارم که فرصت های بیشتری برای کار با روسیه در مورد موضوعاتی که مورد علاقه دو طرف ما است ، فراهم شود.”

یک مقام ارشد کاخ سفید همچنین تصویب پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد گسترش سازوکار انتقال کمک های بشردوستانه به سوریه را “نتیجه ای فراتر از انتظارات آمریکا” خواند.

وی گفت: “این بسیار بهتر از آنچه در ماههای اخیر انتظار داشتیم است.”

گوئر پدرسن ، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از تصویب پیش نویس قطعنامه ای برای گسترش سازوکار انتقال کمک های بشردوستانه به سوریه در آن سوی مرزها استقبال کرد.

در بیانیه دفتر رسانه ای پدرسن آمده است: “با توجه به مشکلات گسترده ای که مردم سوریه با آن روبرو هستند ، پدرسن امیدوار است که قطعنامه امروز شورای امنیت بتواند نقطه آغاز تقویت اتحاد بین المللی باشد.”

وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای ضمن استقبال از این قطعنامه ، کشورهای دیگر را به “موضع سازنده” برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه فراخواند.

وزارت امور خارجه ترکیه گفت كه نیاز به گسترش سازوكار كمك مرزی برای “تأمین نیازهای مردم سوریه” دارد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *