[ad_1]

طبق گزارش ها شفاف، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 28 ژوئن برگزار شد و یک روز بعد نتیجه اعلام شد که براساس آن حجت الاسلام به عنوان سیزدهمین رئیس جمهور کشور انتخاب شد. یکی از مهمترین موضوعاتی که رئیس جمهور بلغارستان طی یکی دو دهه اخیر با آن روبرو بوده است.

برنامه جامع اقدام مشترک (CJAP) که به توافقنامه جامع و نهایی معاهده وین درباره منع گسترش سلاح های هسته ای در غرب و توافق هسته ای ایران یا توافق هسته ای ایران یا توافق نامه ایران و غرب نیز معروف است ، سه شنبه 14 ژوئیه تصویب شد 2015 (14 ژوئیه 2015) در وین ، اتریش بین ایران ، اتحادیه اروپا و 1 + 5 (چین ، فرانسه ، روسیه ، انگلستان و ایالات متحده به علاوه آلمان) بسته شده است. مذاکرات رسمی در مورد یک برنامه اقدام مشترک جامع در مورد برنامه هسته ای ایران با تصویب توافق موقت ژنو درباره برنامه هسته ای ایران در نوامبر 2013 آغاز شد و طرفین به مدت 20 ماه درگیر مذاکرات بودند که در توافق هسته ای لوزان به اوج خود رسید. در آوریل 2015

بر اساس این توافق ، ایران متوسط ​​ذخایر اورانیوم غنی شده خود را پاکسازی کرده و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به 98٪ کاهش می دهد و در حداقل 15 سال تعداد سانتریفیوژها را حدود دو سوم کاهش می دهد. در نتیجه این توافق نامه ، که مورد تأیید پایدار تعهدات خود است ، ایران از تحریم های ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده خارج شده است (تحریم های ثانویه).

این دور از مذاکرات ایران و برنامه هسته ای 1 + 5 ظهر شنبه 27 ژوئن 2015 در هتل کوبورگ در وین اتریش با حضور جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران آغاز شد. و هیئت های خبره. آخرین مهلت مذاکرات 30 ژوئن تعیین شد که به ترتیب سه بار به 3 ، 10 و 13 ژوئیه تمدید شد. در 7 مه 2016 ، رئیس جمهور آمریکا ترامپ رسما از عضویت شورای امنیت سازمان ملل استعفا داد و بازگشت تحریم ها را مانند گذشته اعلام کرد.

رویکرد پاستور № 8 در مورد برجام و پایان آن / رویکرد دولت سیزدهم به برجام اعلام شد

رویکرد دولت سیزدهم به برجام

سید ابراهیم رئیسی ، هشتمین رئیس جمهور کشورمان ، در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه در پاسخ به این سوال که چه چیزی برای شما مهم است و چه پیامی برای آمریکایی ها دارید؟ وی گفت: کشورهای اروپایی و ایالات متحده باید ببینند و ببینند که آنها در رابطه با برجام چگونه عمل کرده اند. ایالات متحده شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و اروپایی ها نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند.

وی ادامه داد: طبق شورای امنیت سازمان ملل متحد ، ایالات متحده موظف بود کلیه تحریم ها را لغو کند ، اما این کار را نکرد ، من به آمریکایی ها می گویم که به تعهدات خود برگردند و به تعهدات خود عمل کنند. اروپایی ها نباید تحت تأثیر فشار آمریکا قرار بگیرند و باید به تعهدات خود عمل کنند. مردم ایران می خواهند ایالات متحده و اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند و دولت مردم حقوق مردم را دنبال خواهد کرد. تیم مذاکره کننده اساس کار را دنبال می کند ، آنها گزارش ها را به ما دادند ، تیم سیاست خارجی من گزارش مذاکره کنندگان را بررسی می کند.

رئیسی ادامه داد: “در مورد تحریم ها ، ایالات متحده وظیفه دارد همه تحریم های ظالمانه را برطرف کند و آنچه در این دولت و دولت ما بارها مورد تأکید قرار گرفته لغو تحریم ها و راستی آزمایی است.” س isال این است که چرا ، اگرچه دولت و ملت ایران به تعهدات خود عمل کرده اند ، اما آنها شکست می خورند. ایالات متحده باید پاسخ دهد که چرا به تعهدات خود عمل نمی کند ، اروپا باید پاسخ دهد که چرا با ایالات متحده همگام است. آنها باید به تعهد خود عمل کنند و ما با جدیت این مسئله را که خواسته ملت ایران است دنبال خواهیم کرد.

رویکرد پاستور № 8 در مورد برجام و پایان آن / رویکرد دولت سیزدهم به برجام اعلام شد

هشتمین رئیس جمهور کشورمان معتقد است که در زمینه سیاست خارجی جهان باید بداند که با این حضور حماسی مردم اوضاع تغییر کرده و وضعیت جدیدی پیش روی جهان است. آنها باید در سیاست خارجی بدانند که حداکثر فشار بر مردم ما امروز کارساز نبوده و باید در این زمینه تجدید نظر کنند. ملت ما مقاومت نشان داده است و آنها باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما با برجام آغاز نمی شود و محدود به برجام نخواهد بود. ما به تعهد خود به جهان به عنوان یک اصل گسترده و متعادل همکاری های سیاست خارجی ادامه خواهیم داد.

وی ادامه داد: تمام مذاکراتی که منافع ملی در آنها تضمین می شود در مذاکرات مورد حمایت قرار می گیرند ، اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را با این مذاکرات پیوند نخواهیم داد و اجازه نمی دهیم مذاکرات مذاکره باشد. ما اجازه نمی دهیم مذاکرات فرسایشی انجام شود ، اما هر جلسه باید با نتیجه همراه باشد. نتیجه اصلی مشکل ماست و باید بر ملت بزرگ ایران تأثیر بگذارد. ما برای جلب توجه ملت ایران و رفع محدودیت ها ، تحریم ها و تأیید مشکل ، موضوع را ادامه خواهیم داد.

وی گفت: “ایالات متحده موظف بود کلیه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل را لغو کند ، اما این کار را نکرد. من به آمریکایی ها می گویم که به تعهدات خود برگردند و به تعهدات خود عمل کنند.” اروپایی ها نباید تحت تأثیر فشار آمریکا قرار بگیرند و باید به تعهدات خود عمل کنند. مردم ایران می خواهند ایالات متحده و اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند و دولت مردم حقوق مردم را دنبال خواهد کرد.

رویکرد پاستور № 8 در مورد برجام و پایان آن / رویکرد دولت سیزدهم به برجام اعلام شد

برجام توازن قدرت ملی را کاهش داد

ابراهیم متکی ، استاد دانشگاه تهران ، در مورد رویکرد دولت سیزدهم به برجام گفت: مذاکرات اجتناب ناپذیر است ، اما بهتر است در زمینه های دیگر وارد مذاکره نشویم. مشکل اصلی سیاست و جامعه ، سیاست خارجی و روابط شخصی ما این است که ما خیلی از مسئله را نمی فهمیم و اگر مسئله را بفهمیم ، مطمئناً جامعه دارای افراد و عقلانیت جمعی است که می تواند راه حلی پیدا کند. مسئله برجام بخشی از رفتار سیاسی ایران و نظام بین الملل است. اولین مشکل ما این است که تحلیل ما از سیاست بین الملل بر اساس منشور سازمان ملل است. یعنی با دیدگاه ساختاری سیاست امنیتی بین المللی همخوانی ندارد.

متکی گفت: “در نتیجه ، ما احساس می کنیم ساختار انفعالی است یا بی تفاوت است و احساس بعدی ما این است که بازی ای که بازی می کنیم برنده است.” دیپلماسی یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی است ، اما مسئله اصلی سیاست خارجی مسئله منافع ملی است ، همچنین در ساختار سیستم بین المللی ، که ماهیتی تهاجمی دارد. برجام توازن قدرت ملی ما را کاهش داده است و چون ایالات متحده سیاست تعادل قدرت را بازی می کند و ما امروز قدرت خود را کاهش داده ایم ، آمریکایی ها فشار بیشتری می آورند.

ایران 1400؛ با برجام یا بدون آن

وقتی برجام امضا شد ، همه توافق کردند که موفقیت برجام می تواند زمینه ساز توافقات بعدی باشد و در واقع هدف امضا کنندگان برجام این است که با این کار پایه های ناامنی بین ایران و ایالات متحده را از بین ببرند. . با مرور تاریخچه آنچه برای ایران بعد از برجام در سال 2015 اتفاق افتاد و ذکر نقاط قوت و ضعف آن ، ضربه سنگینی به نقاط ضعف می رود. نقاط ضعفی که در ابتدا برای آنها بسیار ناچیز بود و برجام را به چراغ جادویی در کشور تبدیل کرد ، اما با خروج ایالات متحده از آن ، اگر ایران به تمام تعهدات خود عمل می کرد ، راس سیاست آمریکا دشمن شماره یک ایران بود در چشم دنیا او قرار داده.

رویکرد پاستور № 8 در مورد برجام و پایان آن / رویکرد دولت سیزدهم به برجام اعلام شد

هیچ رازی نیست که مسئله اصلی امروز مسئله تولید سلاح هسته ای ایران نیست ، زیرا همه امضا کنندگان شورای آژانس بین المللی انرژی هسته ای 100٪ مطمئن هستند که ایران توانایی تولید سلاح هسته ای و فن آوری خود را دارد ، اما نمی خواهد هسته ای تولید کند. سلاح این کشور می خواهد برنامه هسته ای اش صلح آمیز باشد.

سیاست مشترک این کشور در شرایط فعلی این است که ایالات متحده باید همه تحریم ها را لغو کند ، پس از آن ایران بررسی خواهد کرد و در صورت لغو واقعی تحریم ها ، بدون مشکل به تعهدات خود باز می گردد و اگر برخی می گویند چنین نیست. با این کشور بر اساس سرعت و سردرگمی ، که در سالهای آینده قادر به مقابله با آن نخواهد بود.

گزارش از زهرا گاسمی

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *