[ad_1]

طبق گزارش ها شفافرویترز در گزارشی تحولات اخیر مذاکرات وین و از سرگیری مذاکرات ایران و غرب برای احیای مجدد شورای امنیت سازمان ملل را بررسی کرد.

رویترز گزارش داد ، وندی شرمن ، معاون وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت گفتگوهای ایران و قدرت های غربی در مورد چگونگی احیای توافق هسته ای ایران از روز یکشنبه از سر گرفته می شود. وی افزود: انتخابات ریاست جمهوری هجدهم ژوئن در ایران مذاکرات پیچیده ای دارد. شرمان در یک رویداد مجازی که توسط صندوق مارشال آلمان ترتیب داده شده صحبت می کند.

شرمان ، یکی از اصلی ترین مذاکره کنندگان ایالات متحده در توافقنامه اصلی ، گفت: “من فکر می کنم پیشرفت های زیادی حاصل شده است ، اما از تجربه من می گویم تا آخرین پاراگراف از جزئیات نهایی نشود ، دانستن آن امکان پذیر نخواهد بود آیا توافقی صورت خواهد گرفت یا خیر. “

رویترز گزارش داد: “این مذاکرات با هدف بازگرداندن پایبندی آمریکا و ایران به توافقنامه تاریخی است که ایران را به برنامه هسته ای خود محدود می کند تا دریافت بمب برای تقسیم در ازای کاهش تحریم ها برای آن دشوارتر شود.” آمریکا ، اروپا و سازمان ملل.

از ماه آوریل تاکنون پنج دور گفت وگوی غیرمستقیم بین ایران و ایالات متحده انجام شده است و یک منبع آگاه به این موضوع به رویترز گفت که انتظار می رود دور بعدی از روز شنبه آغاز شود.

رسانه های ایران همچنین به نقل از مذاکره کننده اصلی گفتند که دور بعدی از روز شنبه آغاز می شود.

با این وجود چهار دیپلمات ، دو مقام ایرانی و دو تحلیلگر گفتند بسیاری از موانع از سرگیری توافق هسته ای با ایران پایدار مانده است ، این نشان می دهد که تا بازگشت ایران و ایالات متحده هنوز فاصله زیادی مانده است. هنوز راهی برای پایبندی به توافق هسته ای 2015 وجود دارد.

رویترز همچنین می نویسد: “با این حال انتظار می رود که انتخابات ریاست جمهوری در ایران تأثیر کمی در سیاست خارجی و برنامه هسته ای ایران داشته باشد ، زیرا رهبر ایران در این باره تصمیم می گیرد و هر هفت نامزد ریاست جمهوری از گفتگوها حمایت کرده اند.”
دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین آمریکا ، در سال 2018 یک جانبه از توافق هسته ای خارج شد و متعاقباً کشور ما را تحریم کرد. این اقدام در نهایت منجر به پاسخ متقابل ایران برای کاهش تعهدات خود در برابر شورای امنیت سازمان ملل شد.
روز گذشته رئیس سابق موساد با انتقاد از رویکرد نتانیاهو در قبال ایران گفت: “سیاست نتانیاهو دولت ترامپ را مجبور به عقب نشینی از توافق هسته ای 2015 کرده و اکنون این امر منجر به سقوط تهران از سطح غنی سازی 60 درصدی شده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.