[ad_1]

پیوند_انتخابی
[서울=뉴시스]محمد باقر گالیباف ، رئیس مجلس ایران. (عکس = گرفته شده توسط وب سایت پارلمان ایران) 2021.02.01

[서울=뉴시스] گزارشگر لی جه وو = جو بایدن در حالی كه دولت آمریكا انجام تعهدات ایران را به عنوان شرط بازگشت به توافق هسته ای (JCPOA ، برنامه اقدام جامع مشترك) پیشنهاد می كند ، رئیس پارلمان ایران قبل از ارائه پیش شرط های بازگشت به ایالات متحده آمریكا او بر این موضع تأكید كرد كه یافتن راهی برای آزادی یك نیاز فوری است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران ایرنا و خبرگزاری نیمه دولتی تسنیم ، در سی و یکمین (به وقت محلی) رئیس مجلس ایران محمد باقر گالیباف در یک سخنرانی پارلمانی گفت روز وزیر خارجه آمریکا تونی بلینکلن از تحریم های ایران به عنوان پیش شرط بازگشت به JCPOA او پس از آشکار شدن ناامیدی خود ، چنین گفت.

وی گفت: “دولت بایدن به جای تعیین پیش شرط تحقق وعده خود ، باید تصمیم بگیرد که چگونه واقعاً به وعده خود برای لغو تحریم ها عمل کند.”

“ایران تجربه دارد (دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق ، یک جانبه برجام را نابود کرد). مردم ایران آنقدر ساده لوح نیستند که بتوانند به بررسی هوایی اعتماد کنند.” “(وضعیت فعلی) هزینه فروش کالا را به فروشنده پرداخت کرد اما چیزی دریافت نکرد. همان است. چه کسی چنین معامله ای را انجام می دهد؟”

دولت سابق ترامپ در سال 2018 یک جانبه از برجام خارج شد و گفت ایران مخفیانه به تولید موشک های هسته ای و بازگرداندن تحریم های شدید اقتصادی علیه ایران ادامه می دهد. در نتیجه ، ایران نیز گامی در جهت گسترش تدریجی فعالیت های موشکی هسته ای خود برمی دارد.

گالیباب که اخیراً از نیروگاه هسته ای پوردو بازدید کرده است ، گفت: “شرایطی که سانتریفیوژ اورانیوم را به غلظت 20٪ غنی می کند ، قدرت زیادی به مذاکرات دیپلماتیک در ایران می بخشد.”

پیش از این ، جواد جریف وزیر امور خارجه ایران نیز در تاریخ بیست و هشتم ماه گذشته در توئیتر شبکه اجتماعی خود (SNS) گفت: “من واقعیت وزیر بلینکلن را تأیید می کنم.” قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل. “

وی سپس استدلال کرد: “از طریق این آشفتگی زشت ، ایران از برجام پیروی کرده و فقط اقدامات قابل پیش بینی بهبودی را اتخاذ کرده است.” ظریف گفت: “چه کسی اکنون باید اولین قدم را بردارد؟ بزرگترین شکست ترامپ را به خاطر بسپارید”

وزیر امور خارجه در اولین جلسه توجیهی وزارت امور خارجه پس از روی کار آمدن در تاریخ 27 همان ماه ، وزیر امور خارجه تأکید کرد که اگر ایران به برجام پایبند باشد ، ایالات متحده نیز همین کار را انجام خواهد داد. با این حال ، وی گفت “ایران در بسیاری از زمینه ها به تعهدات خود عمل نمی کند” ، و ارزیابی انطباق آن زمان بر است ، اگرچه ایران تصمیم گرفته است توافق هسته ای را تقویت کند.

◎ هم اندیشی مطبوعات Newsis [email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *