[ad_1]

به گزارش شفاف ، مشاور اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان به سی.ان.ان گفت که غنی و مشاورانش از سرعت پیشروی طالبان در کابل شگفت زده شده اند ، به ویژه اینکه غنی آمادگی سربازان جنبش را نداشت و بنابراین فقط در لباس پوشیدن. او پوشیده بود. او فرار کرد.

غنی پس از دیدار یکی از اعضای ارشد کابینه افغانستان در کابل با یکی از اعضای ارشد ائتلاف طالبان و القاعده فرار کرد که به وی گفت دولت باید تسلیم شود. تنها چند روز قبل از ورود طالبان به کابل ، دولت افغانستان بر سر توافق با ایالات متحده برای انتقال مسالمت آمیز قدرت به یک دولت فراگیر و استعفای غنی تلاش می کرد.

یک روز پس از حمله طالبان به کابل ، امروله صالح معاون رئیس جمهور افغانستان از دره پنجشیر شمالی فرار کرد. بسیاری دیگر نیز اندکی پس از تیراندازی در خارج از قصر از کاخ ریاست جمهوری فرار کردند.

مشاور غنی می گوید که او به سرعت افغانستان را ترک کرد و به ترمذی در ازبکستان رفت و شب را در آنجا ماند و سپس به امارات رفت. او تأکید می کند که تنها چیزی که غنی با خود برده لباس هایش بوده است.

این منبع گفت که تحولات چند روز گذشته نشان داده است که دولت غنا نمی تواند مدت زیادی در کابل دوام بیاورد ، بنابراین تمرکز اصلی بر راه حل چانه زنی است که کابل و شهروندان آن را در امان نگه می دارد. از سوی دیگر ، ترس از جنگ در شهر شش میلیون نفری وجود داشت ، بنابراین دولت افغانستان متوجه شد که اگر غنی برود ، هیچ جنگی نخواهد بود.

وی گفت که ایالات متحده از غنی درخواست کناره گیری نکرده است ، اما برنامه ای برای روند مذاکرات فوری دارد و پس از آن وی قدرت را به یک دولت انتقالی فراگیر واگذار می کند. تیم مذاکره کننده قرار بود روز دوشنبه عازم دوحه شود ، اما کابل روز یکشنبه سقوط کرد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *