[ad_1]

طبق گزارشات شفاف، مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق ، روز یکشنبه در راس یک هیئت عالی رتبه به واشنگتن رفت تا با ژوبیدن رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات عراقی دیدار کند و دیروز (دوشنبه) با جو بایدن دیدار کرد. چند روز قبل از سفر قدمی ، یک هیئت عراقی برای ادامه مذاکرات استراتژیک با آمریکا در واشنگتن به سر می برد.

بر اساس گزارش های خبری و اظهارات مقامات عراقی و آمریکایی ، مقامات و کارشناسان ، موضوعات مختلف شامل خروج نیروهای آمریکایی از عراق ، حملات گروه های مقاومت آمریکا ، مسئله مشکلات و تحریم های اقتصادی عراق ، موضوع انتخابات پارلمانی و چندین موضوع است. جزئیات دیگری از جمله مذاکرات جاری مصطفی کاظمی و بایدن و سایر مقامات دو طرف است.

در روزهای اخیر ، موضوع خروج نیروهای آمریکایی از عراق مهمترین موضوع در عراق بوده است. گروه های مقاومت بارها تأکید کرده اند که همه نیروهای آمریکایی باید تا 31 دسامبر عراق را ترک کنند ، در غیر این صورت مورد هدف قرار خواهند گرفت ، اما در عین حال برخی از مقامات دولتی عراق ، از جمله وزیر خارجه ، می گویند همه نیروهای آمریکایی خارج نمی شوند و عراق به مشاوران خارجی نیاز دارد.

محمود هاشمی ، مدیر مرکز مطالعات استراتژیک بغداد و تحلیلگر برجسته عراقی در مصاحبه با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان ، ابعاد مختلف سفر مصطفی قدمی به آمریکا و اهداف و چشم انداز روابط را مورد بحث و بررسی قرار داد. بین دو کشور

مصطفی کاظمی از این سفر چه اهدافی داشت و در این سفر چه سوالاتی مطرح شد؟

تاکنون سه دور گفتگو بین عراق و آمریکا انجام شده است ، اما هیچ چیز مفید به دست نیامده است و ما حتی از اعضای تیم مذاکره کننده درباره حضور نیروهای خارجی در این کشور چیزی نشنیده ایم ؛ یک کمیته مذاکره فنی به ریاست سرتیپ عبدالامیر الشمری تشکیل شده است ، اما ما نمی دانیم تیم مذاکره کننده آمریکا کیست. الشامری تنها یک بار گفته است که نیروهای آمریکایی از عراق به یکی از کشورهای همسایه منتقل می شوند و در نزدیکی عراق باقی می مانند ، یعنی کشور همسایه اردن.

تیم مذاکره کننده که در 21 ماه گذشته در واشنگتن بوده و از 25 شخصیت مختلف تشکیل شده است ، پس از دو روز مشورت و ملاقات مستمر به نتایج قابل توجهی نرسیده است ، با این تفاوت که روزنامه های آمریکایی احتمال بازگشت به توافقنامه استراتژی چارچوب را اعلام کرده اند. . “بین دو کشور در سال 2008 ؛ این توافقنامه شامل 25 بخش است و هر بخش شامل نکات مهمی در زمینه های آموزشی ، فرهنگی ، صنعتی ، کشاورزی ، سیاست ، اقتصاد و غیره است ، اما هیچ یک از این مفاد هرگز اجرا نشده است. بنابراین ، در این سفر ، کاظمی مسائل مختلفی را در واشنگتن مورد بحث قرار می دهد ، اما تجربه نشان می دهد که او به آمریکا اعتماد ندارد.

محمود هاشمی

آیا فکر می کنید وعده 31 دسامبر برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق محقق خواهد شد؟

اصول و الزاماتی وجود دارد که عراق بر اساس آن تلاش می کند نیروهای خارجی را از خاک خود خارج کند. اول ، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، ایالات متحده اعلام کرد که خاورمیانه دیگر در اولویت های خود قرار ندارد ، با خروج نیروهای خود از افغانستان ، خروج سیستم موشکی پاتریوت از عراق ، اردن ، عربستان سعودی و کویت و … تخلیه برخی پایگاه ها در قطر

دوم ، پارلمان عراق قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن دولت باید نیروهای خارجی را اخراج کند و مردم عراق با حمایت میلیون ها نفر از این قانون حمایت کردند. سوم ، اگر دولت قوانین پارلمان را فراموش کند ، مقاومت عراق حق قانونی دارد که نیروهای آمریکایی را در هر کجا که در عراق هستند هدف قرار دهد. دولت های عراق و ایالات متحده با این معادلات روبرو هستند و امروز تصمیم در دست ملت است. ما شنیدیم که شیخ قیس حزالی ، دبیرکل عصائب اهل الحق ، قبل از سفر هیئت عراقی به آمریکا گفت: “ما به نتایج گفتگوی هیئت عراقی-آمریکایی پایبند نخواهیم بود.” این بدان معناست که عدم رعایت تاریخ خروج از ایالات متحده منجر به حملات شدید مقاومت می شود.

رئیس جمهور آمریکا جو بایدن مغز عراق است. آیا او هنوز به این موضوع فکر می کند یا سیاست او تغییر کرده است؟

بله ، جو بایدن ایدئولوگ تجزیه عراق است و هنوز برای تحقق ایده خود تلاش می کند. اما ما نگران تفکر بایدن نیستیم. از آنجا که پیاده سازی این ایده بسیار دشوار است ، امروز همه احزاب خواهان وحدت سرزمین های عراق هستند.

اخیراً شاهد جابجایی بقایای گروه تروریستی داعش در عراق بوده ایم. آیا این تغییر بخشی از سیاست آمریکا برای احیای داعش بود؟

تقریباً همه کارشناسان متفق القول هستند که گروه های تروریستی آمریکایی در هر مکانی که بخواهند بحران ایجاد کرده و برنامه های خود را اجرا کنند ، حضور دارند. این سازمان در سال 2011 تأسیس شد و امروز ، وقتی صحبت از حملات مقاومت است ، عناصر تروریستی خود را که از طریق سوریه ایجاد کرده است ، گروهی به عراق می فرستد و با هواپیماهای خود از آنها حمایت می کند تا عراق را برای بقای بیشتر نیروهای خود بپذیرد. نیروهای آمریکایی

فواد حسین ، وزیر خارجه عراق پس از مذاکرات اخیر با ایالات متحده اعلام کرد که همه نیروهایش عراق را ترک نمی کنند و عراق به مشاوران نظامی آمریکا نیاز دارد. از نظر فنی و حرفه ای ، آیا عراق واقعاً نیاز به حضور این مشاوران دارد؟

امروزه تعداد نیروهای امنیتی عراق بیش از یک میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر است که بسیار بیشتر از نیازهای عراق است که نیروهای آنها بیشتر آنها در عملیات پیچیده و درگیری با گروه های تروریستی شرکت کرده و بر اخراج از عراق ؛ آنها اطلاعات و تجربه ای در زمینه مبارزه با تروریسم دارند که هیچ دولت دیگری ندارد ، بنابراین نیاز نیروهای خارجی کجاست؟

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *