[ad_1]

نخست وزیر کانادا ترودو ، و پس از آن مذاکرات با ابرادور
هندوراس ، السالوادور ، گواتمالا و دیگران.
پشتیبانی از کشورهای مهاجرتی آمریکا از طریق مکزیک

پیوند_انتخابی
[치우다드 이달고(멕시코)=AP/뉴시스]مرزبانان مکزیکی مهاجرانی را که در 19 ژانویه (به وقت محلی) از مرز گواتمالا عبور کرده بودند دستگیر کردند و آنها را به یک پست مهاجرت در نزدیکی رودخانه سوکیات تحویل دادند.

[서울=뉴시스] گزارشگر چا می ری = رئیس جمهور آمریكا جو بایدن در 22 ام با نخست وزیر ترودو درباره اولین دیپلماسی خود در راس از زمان تصدی مقام صحبت می كند ، و بلافاصله پس از گفتگو با رئیس جمهور مکزیك آندرس مانوئل لوپز اوبرادور ، وی آمادگی خود را برای روابط بین ایالات متحده ، کانادا و مکزیک را بازیابی کنید.

به گفته آسوشیتدپرس ، بایدن در این تماس 4 میلیارد دلار (4.2 تریلیون وون) وعده داده است تا از توسعه کشورهای آمریکای مرکزی مانند هندوراس ، السالوادور و گواتمالا حمایت کند ، رئیس جمهور ابرادور در 23 ام (به وقت محلی) گفت.

این کشورها در سالهای اخیر مشکلات زیادی را ایجاد کرده اند ، زیرا بی ثباتی سیاسی و مشکلات اقتصادی باعث شده است که دهها هزار گروه گروه از طریق مکزیک به ایالات متحده مهاجرت کنند.

پرزیدنت ابرادور این بیانیه را در پی تماس بیست و دوم بیان کرد و تماس با رئیس جمهور بایدن را “ارزی که بیانگر مهربانی و احترام است” توصیف کرد. دو رهبر توافق کردند که برای ریشه کن کردن مسئله مهاجرت ، بزرگترین مشکل بین مرزهای جنوبی ایالات متحده و مکزیک ، باید علت مهاجرت به طور اساسی حل شود.

مکزیک اخیراً مانع رژه های مهاجرت (کاروان ها) کشورهای آمریکای مرکزی از مرزهای جنوبی برای عبور از مکزیک به ایالات متحده شده است.

تماس بین بایدن و رئیس جمهور مکزیک در حالی صورت گرفت که تنش های فزاینده ای بین دو کشور در پی گزارش بازداشت رئیس جمهور ابرادور چند روز پیش مبنی بر اینکه آژانس اجرای مواد مخدر آمریکا وزیر دفاع پیشین مکزیک را به قاچاق مواد مخدر متهم کرده بود ، صورت گرفت.

مکزیک قول داده است که از دسترسی مهاجران آمریکای مرکزی به مرز آمریکا جلوگیری کند ، اما همیشه اختلافات زیادی بین دو کشور بر سر این موضوع وجود داشته است.

مکزیک خواستار آزادی وزیر دفاع سابق سالوادور سیان فوئگوس ، که در اکتبر گذشته در لس آنجلس دستگیر شد ، به دلیل تهدید به بازداشت عوامل آمریكا در مكزیك در صورت عدم وجود بود. دادستان آمریكا همچنین موافقت كرد Cienfuegos را آزاد و وی را به مكزیك بازگرداند.

با این وجود ، مکزیک با تصویب لایحه ای که فعالیت ماموران جاسوسی خارجی را محدود می کند و پرونده های ایالات متحده در مورد دستگیری سیان فوئگوس را آزاد می کند ، مصونیت آنها را سلب کرد و دادستان های مکزیک به سرعت اتهامات را لغو کردند و همه اتهامات منتفی شد. من آن را رد کردم

کاخ سفید در ایالات متحده گفت که بایدن همچنین “به موضوع بازگرداندن سیاست سختگیرانه مهاجرت دولت ترامپ سابق” اشاره دارد.

در همین حال ، طبق گفته CBC و AP عمومی کانادا ، رئیس جمهور بایدن در تاریخ 22 ام با نخست وزیر ترودو حدود 30 دقیقه صحبت کرد. یک مقام ارشد ناشناس به سی بی سی گفت که “اولویت ها (بین رهبران دو کشور) بسیار سازگار است.”

ترودو گفت ، سی بی سی گزارش داد که رئیس جمهور بایدن ارزش های مهم سیاسی را با نخست وزیر ترودو مشترک دارد.

این تماس اندکی پس از گزارش هایی مبنی بر ابراز ناامیدی ترودو از لغو پروژه خط لوله Keystone XL ، که اندکی پس از افتتاح بایدن اعلام شد ، اعلام شد.

این پروژه انتقال نفت خام از طریق خطوط لوله از آلبرتا در غرب کانادا به تگزاس و ایلینوی است. در طی این پروژه ، وی توسط گروه های محیط زیست دفع شد و یک بار به عنوان رئیس جمهور باراک اوباما متوقف شد.

رئیس جمهور پیشین دونالد ترامپ در زمان حضور در دفتر خود ، تکمیل پروژه را در سال 2017 تصویب کرد ، اما جانشین وی ، رئیس جمهور بایدن ، مجوز را لغو کرد و پروژه را در 20 ام روز اول افتتاح آن متوقف کرد

رئیس جمهور بایدن گفت که نخست وزیر ترودو با ابراز نارضایتی از مشکلات کانادا همدردی می کند ، اما گفت که این یک قول انتخاب و تصمیمی است که در دولت اوباما سابق گرفته شده است ، و پروژه اصلی مطابق با تعهد اقتصادی دموکراتیک جدید است دولت سیاست تغییر آب و هوا است. او به بهانه اشتباه كردن از تصميم خود دفاع كرد.

◎ هم اندیشی مطبوعات نیوز [email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *