[ad_1]

معاون وزیر خارجه چوی جونگ گون بارها به ایران قول داده است كه “یخ” را ترتیب دهد

پیوند_انتخابی
[서울=뉴시스]گفت هاتیوژاده ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران. (عکس = وب سایت دولت ایران توقیف شده است) 2021.02.02

[서울=뉴시스] خبرنگار لی جائه وو = سعید هاتویجاده ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ، به شماره 2 (به وقت محلی) گفت ، “کشتی های کره ای (MT-Korea Chemie) بازداشت شده به دلیل ایجاد آلودگی محیط زیست در خلیج فارس ممکن است کشور را با اقدامات بشردوستانه دولت ایران. “من اعلام کردم.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران ایرنا در تاریخ 2 ، هاتیجاده به رسانه ها گفت: “دولت ایران اقدامات خدماتی علیه خدمه کشتی کره ای انجام داده است.”

با این حال سخنگوی شرکت هاتیجاده تأکید کرد: “تحقیقات قضایی درباره تخلفات کشتی ها و کاپیتان ها در چارچوب قانون ادامه دارد.”

وی همچنین جزئیات تماس تلفنی معاون اول وزیر خارجه کره با چوی جونگ گون و معاون وزیر خارجه ایران عباس اراکی را فاش کرد.

سخنگوی هتیوژاده گفت: دو طرف سازوکارهای استفاده بهینه از منابع (میزان صادرات نفت ایران در اختیار بانک تجارت کره) را مورد بحث قرار داده اند.

کره شیمی ، حامل مواد شیمیایی کره ای ، ماه گذشته به اتهام نقض مقررات زیست محیطی توسط سپاه پاسداران ایران (سپاه) دستگیر شد. 20 ملوان و کشتی از جمله 5 کره ای در بندرعباس در جنوب ایران بازداشت شدند و قرار بود توسط نیروی انتظامی محلی مورد تحقیق قرار گیرند. شرکت حمل و نقل ادعاهای آلودگی محیط زیست را رد می کند.

قدرت چانه زنی به عنوان فشار برای بازپرداخت 7 میلیارد دلار از صادرات نفت ایران که به بانک های تجاری کره منجمد شده بود به دلیل تسخیر شیمی کره توسط تفسیر سپاه به عنوان ابزاری برای افزایش ارزش مطرح شده است.

با این حال ، ایران انکار کرده است که این یک مسئله سیاسی نیست. گفته می شود که گرفتن شیمی کره به دلیل نقض قوانین زیست محیطی به سادگی یک مشکل فنی است. وقتی ماه گذشته معاون وزیر چوی یک مذاکره کننده در سطح کار را رهبری کرد و با مقامات ارشد ایران دیدار کرد و خواستار آزادی شیمی از کره شد ، ایران به صراحت گفت که ایران نمی تواند در دادگاه مداخله کند.

با این حال ، طرف ایرانی گفت که آن زمان “یک مشکل فنی” بود ، اما شواهدی از آلودگی دریایی در کره به تیم مذاکره کننده کره ارائه نداد. در عوض ، ایران شکایت کرده است که کره جنوبی به طور ناعادلانه عواید تحریم های آمریکا را مسدود کرده است.

از سال 2010 ، کره و ایران در یک حساب KRW به نام بانک مرکزی ایران تجارت می کردند که با Woori Bank و IBK بانک صنعتی افتتاح شده است. وقتی یک پالایشگاه نفت کره و یک شرکت شیمیایی که نفت خام از ایران وارد می کرد پول را در دو بانک واریز کردند ، شرکت کره ای که به ایران صادر می کند ، قیمت صادرات را باز کرد.

با این حال ، در سپتامبر 2019 ، دولت ایالات متحده تحریم های بانک مرکزی ایران را تشدید کرد و حساب برنده کره نیز مسدود شد. از آن زمان ، در ماه مه سال گذشته ، دولت پس از رایزنی با ایالات متحده و ایران ، روند صادرات برخی اقلام بشردوستانه مانند داروها و وسایل پزشکی به ایران را از سر گرفت ، اما ایران شکایت کرده است که مقدار وجوه منجمد شده ناکافی است .

◎ هم اندیشی مطبوعات Newsis [email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.