[ad_1]

وزیر امور خارجه ایران مسئول دبیر جدید امور خارجه بلینگن در ایالات متحده است
“استراتژی فشار حداکثر” ترامپ شکست می خورد … ایالات متحده اولین قدم خود را برمی دارد ”

پیوند_انتخابی
【تهران (ایران) = شینهوا / خبرها J جاباد ظریف وزیر امور خارجه ایران. 22 اکتبر 2019

[서울=뉴시스]خبرنگار لی جی = وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به وزیر امور خارجه جدید آمریكا ، تونی بلینگن ، گفت: “بیایید با واقعیت روبرو شویم” ، گفت این ایالات متحده بود كه توافق هسته ای ایران را نقض كرد (JCPOA ، برنامه جامع اقدامات مشترك)

جواد جریف ، وزیر امور خارجه ایران ، در بیست و هشتم (به وقت محلی) در توییتر خود گفت ، “من واقعیت Blinkoln را تأیید می کنم. ایالات متحده JCPOA را نقض کرد ، غذا و دارو را برای ایرانیان قطع کرد و برای سازمان ملل تأمین کرد.”

وی سپس استدلال کرد: “ایران پس از عبور از چنین آشفتگی زشتی ، JCPOA را رعایت کرد و تنها اقدامات قابل پیش بینی بهبودی را انجام داد.

ظریف گفت: “چه کسی اکنون باید اولین قدم را بردارد؟ بزرگترین شکست ترامپ را به خاطر بسپارید”

خبرگزاری دولتی ایران ایرنا توضیح داد که ظریف ادعا کرده استراتژی دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در “فشار حداکثر” بر ایران شکست خورده است.

دولت سابق ترامپ در سال 2018 یک جانبه از برجام خارج شد و گفت ایران مخفیانه به تولید موشک های هسته ای و بازگرداندن تحریم های شدید اقتصادی علیه ایران ادامه می دهد. در نتیجه ، ایران نیز گامی در جهت گسترش تدریجی عملیات موشکی هسته ای خود برمی دارد.

دولت جدید جو بایدن در آمریکا در حال مذاکره با ایران است و پیشنهاد بازگشت احتمالی به برجام را می دهد.

وزیر امور خارجه در اولین جلسه توجیهی وزارت امور خارجه پس از روی کار آمدن در تاریخ 27 ، وزیر امور خارجه تأکید کرد که اگر ایران به برجام پایبند باشد ، ایالات متحده نیز همین کار را انجام خواهد داد.

وی گفت: “ایران در بسیاری از زمینه ها به تعهدات خود عمل نمی کند” ، وی افزود که ارزیابی انطباق با آن مدتی طول می کشد ، اگرچه ایران تصمیم گرفته است توافق هسته ای را تقویت کند.

ایران از ایالات متحده می خواهد که ابتدا اقدام کند.

حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، در جلسه هیئت وزیران در روز 27 گفت که اگر ایالات متحده به برجام بازگشت ، ایران بلافاصله به تمام تعهدات خود عمل می کند.

وزیر ظریف گفت که نه تنها دولت ترامپ سابق بلکه دولت پیشین باراک اوباما نیز برخی از موارد نقض توافق هسته ای ایران را داشته و بازگشت برجام تنها در صورتی مجاز است که ایالات متحده قول پایبندی به این توافق را بدهد.

◎ هم اندیشی مطبوعات Newsis [email protected]

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *