[ad_1]

طبق گزارشات شفافدر پی آغاز به کار حسین امیر عبدالهیان ، وزیر امور خارجه دولت سیزدهم ، شاهد ارسال پیام ها و تماس های تلفنی تبریکی از جانب وزرای امور خارجه و نمایندگان کشورهای مختلف به این پست بوده ایم. گفتگوی تلفنی جوزف بورل در اولین روزهای دوره امیر عبداللهیان در وزارت خارجه و همچنین آخرین مکالمات تلفنی وزیران خارجه فرانسه و آلمان و دو عضو اروپایی هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی ، که طی آن مذاکرات درباره مذاکرات وین نیز مورد بحث قرار گرفت. به امیر عبداللهیان همچنین با وزرای خارجه کرواسی و اتریش گفتگوی تلفنی داشت.

حسین امیرعبدالهیان ، شامگاه 22 اوت 1400 ، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ، با دفاع از طرح پیشنهادی خود برای تصدی وزارت امور خارجه در جریان مذاکرات در وین ، گفت: ما به گره و من تمام تلاش خود را می کنم تا همزمان با لغو تحریم ها ، بی اثر شود. ما مذاکراتی را آغاز می کنیم که فرسایشی نیستند و در خدمت منافع مردم ایران هستند. ما از متحدان خود و جبهه مقاومت برای ایجاد حداکثر امنیت با همکاری منطقه استفاده خواهیم کرد.

* مذاکرات برای ایران قابل قبول است که نتایج ملموس و عملی دارد و با تأمین حقوق و منافع مردم همراه است.

جوزف بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، جمعه (26 سپتامبر) ، دو روز پس از تصدی وزیر خارجه امیر عبداللهیان ، با وزیر امور خارجه ایران تماس گرفت. بورل با اشاره به نقش اتحادیه به عنوان هماهنگ کننده شورای امنیت سازمان ملل متحد و مذاکرات وین ، بر امیدهای اتحادیه اروپا برای تشکیل دولت جدید در اسرع وقت و اعلام تاریخ تهران برای نشست بعدی در وین تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در گفتگوی تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: برای ایران مذاکراتی که نتایج ملموس و عملی داشته و با حقوق و منافع مردم مطابقت داشته باشد قابل قبول است.

اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) جمعه بیانیه خود با استناد به مکالمه تلفنی وزیر خارجه اتحادیه اروپا با وزیر خارجه جدید ایران اعلام کرد که بورل بر ضرورت از سرگیری سریع گفتگوها در وین برای احیای شورای امنیت تاکید کرده است.

در واکنش به انتخاب حسین امیرعبدالهیان به عنوان وزیر خارجه جدید جمهوری اسلامی ایران ، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که مذاکرات برای احیای شورای امنیت سازمان ملل ادامه یابد.

* تاریخ نهایی مذاکرات منوط به مشورت بین همه طرفین است

سعید حتیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی 29 سپتامبر در مورد مکالمه تلفنی امیر عبداللهیان و جوزف بورل گفت: “این گفتگو برای تبریک انتصاب آقای امیرعبداللهیان بود و بورل ابراز علاقه کرد که با آقای امیر عبدالهیان دیدار کند. در اسرع وقت. یکی از موضوعات مورد بحث مذاکرات در وین بود.

حتیب زاده گفت: «بورل گفت می داند که تغییراتی در ایران در حال رخ دادن است و البته آنها باید اجازه دهند این گذار دموکراتیک رخ دهد و در عین حال خواستار از سرگیری این گفتگوها در اسرع وقت شد. “آقای امیرعبدالهیان با استقبال از ادامه دیپلماسی ، تأکید کرد که آنچه باید در این راستا به دست آید منافع و حقوق مردم ایران است که در مذاکرات برجام و وین به آن اشاره شد. مذاکرات منوط به رایزنی بین تمام احزاب.

وی افزود: ما هرگز برجام را ترک نکرده ایم و هرگز آن را ترک نکرده ایم ، آمریکا برجام را نقض کرده و آن را ترک کرده است. ما هنوز در برجام هستیم. همه احزاب در برجام باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشند که روزهای بعدی از نظر نحوه بیان و ارائه مواضع و مواضع و تلاش هایی که انجام می دهند ، روزهای بسیار مهمی هستند. هر اقدامی که سازنده نباشد قطعاً برای مذاکرات وین مضر است. جمهوری اسلامی ایران با توجه به رفتار کشورهای مخالف تصمیم خود را خواهد گرفت. اکنون مهم این است که دور بعدی مذاکرات در وین با 1 + 5 با همکاری ایران از سر گرفته شود.

* ما نمی خواهیم از میز مذاکره فرار کنیم

به گزارش فارس حسین ، امیرعبدالهیان در اولین مصاحبه تلویزیونی خود در 29 سپتامبر با بیان اینکه به دنبال فرار از میز مذاکره نیست گفت: «دولت سیزدهم معتقد است که مذاکرات دستاوردهای ملموسی در راستای منافع و حقوق مردم ایران دارد. “

رئیس قوای دیپلماتیک گفت: “من به طرف مقابل گفتم که شما واقعاً باید رویکرد خود را نسبت به مذاکرات تغییر دهید.” هیچ کس رویکرد اتلاف وقت را نمی پذیرد و در عین حال مذاکرات باید نتایج ملموسی داشته باشد. مذاکرات یکی از ابزارهای دیپلماسی است و ما امیدواریم که اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد و سایر کشورها بر اساس حکمت و نه پیامهای غیر سازنده در میز مذاکره حاضر شوند.

وزیر امور خارجه درباره دور بعدی مذاکرات گفت: “طرف مقابل درک می کند که تشکیل دولت جدید و برنامه ریزی هر تصمیمی در این زمینه دو یا سه ماه طول می کشد ، اما این یکی از سوالات است. به “که در دستور کار دستگاه سیاست خارجی و دولت است.

“سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه و امیر عبداللهیان نیز روز جمعه (26 سپتامبر) تلفنی صحبت کردند و وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد لاوروف به وزیر امور خارجه ایران گفته است که مذاکرات در وین درباره شورای امنیت سازمان ملل باید در اسرع وقت آغاز شود. به

البته روز جمعه 3 سپتامبر وانگ یی وزیر خارجه چین و چند روز پیش سرگئی لاوروف ، وزیر خارجه روسیه ، دو عضو دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد ، با همتایان ایرانی خود رایزنی تلفنی کردند.

* مذاکرات درباره مذاکره درباره سیاست ایران نیست

وزیر امور خارجه کرواسی همچنین روز سه شنبه با همتای ایرانی خود گفتگوی تلفنی داشت. وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه 30 سپتامبر تماس گرفت “گردان گرلیچ رادمن” وزیر امور خارجه کرواسی گفت: مذاکرات در مورد مذاکره درباره سیاست ایران نیست و مذاکرات باید با هدف تضمین منافع مردم ایران انجام شود و ایالات متحده باید بداند که تنها می تواند با مردم ایران به زبان احترام صحبت کند. “(اینجا بخوانید)

* ایران در مذاکراتی شرکت خواهد کرد که نتایج ملموسی در تضمین حقوق و منافع مردم ایران خواهد داشت

یکی دیگر از کارکنان که در این مدت با امیر عبدالهیان صحبت کرد ، ژان ایو لودریان بود. حسین امیر عبدالهیان و ژان ایو لودریان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه روز چهارشنبه (31 سپتامبر) در یک تماس تلفنی مهمترین تحولات روابط دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس تلفنی تأکید کرد: بدنه حاکمیتی آمریکا به دلیل خروج غیرقانونی از برجام و اعمال تحریم های سرکوبگر علیه مردم بزرگ ایران و کشورهای اروپایی به دلیل اسلام مسئول وضعیت فعلی است. جمهوری ایران ، که نتایج ملموسی در تضمین حقوق و منافع مردم ایران خواهد داشت.

امیر عبداللهیان افزود: متأسفانه دولت کنونی آمریکا با وجود ادعاهای قبلی سعی می کند از تحریم های غیرقانونی به عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران استفاده کند ، اما باید بداند که ما در برابر چنین فشاری تسلیم نخواهیم شد و اروپا باید تلاش کند ایفای نقش سازنده “برای بازی. (بیشتر بخوانید)

وزارت خارجه فرانسه پس از مذاکرات بیانیه ای صادر کرد و گفت وزیر امور خارجه فرانسه از همتای ایرانی خود خواسته است تا هرچه سریعتر مذاکرات خود را در وین درباره احیای شورای امنیت سازمان ملل از سر بگیرند.

* جمهوری اسلامی ایران از اصل مذاکره استقبال می کند

“الکساندر شالنبرگ” وزیر خارجه اتریش پنجشنبه دوم سپتامبر نیز با امیر عبدالهیان تماس گرفت. وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگو درباره برجام نیز تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با صبر و حوصله راهبردی در مواجهه با خروج و بی عملی اروپا از سوی اروپا ، سهم اساسی خود را در حفظ برجام نشان داده است و اکنون زمان همکاری سایر کشورهای برجام فرا رسیده است. به و تعهدات خود را به صورت واقعی و عملی انجام دهند.

امیر عبداللهیان با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران از اصل مذاکره استقبال می کند ، افزود: اما مذاکره برای مذاکره قابل قبول نیست. (اطلاعات بیشتر)

* اصل مذاکرات در وین قابل قبول است و در حال اجرا است ، اما ما مذاکراتی را می پذیریم که منجر به لغو واقعی تحریم ها و اعطای حقوق متقلبانه به ایران شود.

خزه هایکو وزیر خارجه آلمان پنجشنبه (2 سپتامبر) با امیر عبدالهیان گفتگوی تلفنی داشت. وزیر خارجه آلمان در آن گفتگو خواستار آغاز هرچه سریعتر مذاکرات در وین شد. وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت که اصل مذاکرات در وین قابل قبول و جاری است ، اما ما مذاکراتی را که منجر به لغو واقعی تحریم ها و اعطای حقوق متقلبانه به ایران شود ، می پذیریم و به تروئیکای اروپایی توصیه کرد که رفتار و رفتار خود را تغییر دهد. وظایف برجام خود را خاتمه دهید. (اینجا بخوانید)

سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز چهارشنبه (31 سپتامبر) موضع موثقی در قبال توافق برجام اتخاذ کرد و از ایران خواست که مذاکرات هسته ای را در اسرع وقت از سر بگیرد.

به گزارش فارس ، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه پنجشنبه 3 سپتامبر در توییتی درباره این مکالمات تلفنی نوشت: افغانستان ، منطقه و برجام مورد بحث قرار گرفت.

وی افزود: تاکید کردم که مذاکرات در وین باید منافع و حقوق ایران را تضمین کند. رفتار غیر مسئولانه و غیرحرفه ای اتحادیه اروپا باید پایان یابد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *